Kii­ke­lin sau­na­maail­man ra­ken­ta­mi­nen alkaa tu­le­val­la ke­sä­kau­del­la – Mil­joo­nan euron pro­jek­ti ra­ken­tuu aivan Oulun ytimeen

Hankkeen takana olevan Black Sheep -yhtiön toimitusjohtaja Antti Kaski pitää saunamaailman paikkaa erityisenä. Miljoonan euron hanke halutaan sen vuoksi rakentaa pieteetillä oululaisten saunojien iloksi. Turisteille ympärivuotisessa saunamaailmassa on tarjolla eksotiikkaa avantojen ja talvisen saunakokemuksen muodossa.

Kiikeliin rakennettava saunamaailma tulee aivan Oulun ytimeen. Rakennus avautuu Pikisaareen päin kohti Elban saarta. Elban saari on pieni saari Kiikelinpuistossa, jonne johtaa silta varsinaisesta Kiikelin saaresta.
Kiikeliin rakennettava saunamaailma tulee aivan Oulun ytimeen. Rakennus avautuu Pikisaareen päin kohti Elban saarta. Elban saari on pieni saari Kiikelinpuistossa, jonne johtaa silta varsinaisesta Kiikelin saaresta.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Oulun Kiikeliin suunnitellun saunamaailman suunnitelmat ovat tarkentuneet ja noin miljoonan euron projekti on lähellä rakentamisen aloittamista.

Hankkeen takana olevan Black Sheep -yhtiön toimitusjohtaja Antti Kaski sanoo, että rakentamisen on tarkoitus alkaa "näiden sulien aikana".

– Hanketta on jumpattu ja tehty jatkosuunnitelmia yhdessä kaupungin kanssa jopa ihan viikoittain.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä