Kes­kus­ta­po­lii­tik­ko pois­tai­si ste­ri­li­saa­tiot jul­ki­ses­ta ter­vey­den­huol­los­ta – näin vastaa Pohde

Hallitus on jo kertaalleen kevään 2024 kehysriihessä ehdottanut, että sterilisaatiot pitäisi poistaa julkisesta terveydenhuollosta. Tammikuussa Helsingin Sanomat kertoi, ettei tätä enää suunnitella.

Keskustan Markus Lohi ehdottaa, että esimerkiksi suun terveydenhuollon ja sterilisaation asemaa julkisen terveydenhuollon palveluvalikoimassa tulisi tarkastella.
Keskustan Markus Lohi ehdottaa, että esimerkiksi suun terveydenhuollon ja sterilisaation asemaa julkisen terveydenhuollon palveluvalikoimassa tulisi tarkastella.
Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva

Keskustan rovaniemeläinen kansanedustaja ja puolueen varapuheenjohtaja Markus Lohi ehdotti Iltalehden haastattelussa, että sterilisaatiot voisi poistaa julkisen terveydenhuollon palveluista.

Kaleva kysyi Markus Lohelta, miksi hän nosti juuri sterilisaatiot esimerkiksi julkisen terveydenhuollon palveluvalikoiman tarkastelussa. Hallitus on jo kertaalleen kevään 2024 kehysriihessä ehdottanut, että sterilisaatiot pitäisi poistaa julkisesta terveydenhuollosta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Ilmoita asiavirheestä