Keskosena syntyneet nuoret aikuiset saavat muita useammin työkyvyttömyyseläkettä. Tämä selviää Oulun yliopiston laajasta rekisteritutkimuksesta.
Pienimmillä keskosilla työkyvyttömyyseläkkeen riski oli lähes viisinkertainen verrattuna täysiaikaisina syntyneisiin. Riski oli hieman suurentunut myös lähes täysiaikaisina ja yliaikaisina syntyneillä.
Kaikkein ennenaikaisimmin syntyneillä työkyvyttömyyseläkkeen taustalla korostuivat erityisesti kognitiivisen kehityksen häiriöt sekä CP-vamma.
Tutkijat seurasivat kansallisista rekistereistä kaikkien vuosina 1987–1990 syntyneiden suomalaisten päätymistä työkyvyttömyyseläkkeelle raskauden keston mukaan. Tutkittavia oli 228 000, ja heitä seurattiin 16 ikävuodesta noin 32-vuotiaaksi.