Kesä oli ihanteellinen auringon antamaa lämpöä ja väriä kaipaaville. Keltainen pallo kipusi kuumasti lämmittämään uimavedetkin linnunmaidon pehmoisiksi. Kesän alusta asti pääsivät marjastajat mielipuuhaansa runsaan hillasadon kypsyttyä etuajassa.
Kesä mahdollisti osallistumisen yhteisiin kulttuuri-, liikunta-, matkailu- ja muihin tapahtumiin, kun koronarajoitusköysiä löysennettiin.
Ihmisen ikävä toisen luo vyöryi näkösälle ja korviin iloisena puheen pulputuksena, liikuntatuokioissa rimpuiluna, tanssilavoilla, kesäteattereiden katsomoissa ja muissa tilaisuuksissa.
Suomalaiset todellakin ovat maailman onnellisin kansa, sillä ihmisten elämänmyönteisyys näyttäytyi voimalla.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut