Kem­pe­leen Kirin ko­ti­pe­lit pyö­ri­vät tal­koo­voi­min, 108-vuo­tias seura hakee en­sim­mäis­tä SM-mi­ta­liaan lauan­tai­na al­ka­vas­sa prons­si­ot­te­lu­sar­jas­sa

– Vapaaehtoiset ja talkootyö ovat toimintamme kivijalka ja sydän, KeKi:n pesäpallojaoston puheenjohtaja Juha-Matti Ranta sanoo.

Kempele
Anne Henriksson (vas.), Tuomo Haajanen ja Timo Haajanen vastaavat siitä, että Kempeleen Kirin peleissä katsojien juomahuolto pelaa kakkospuolen baarissa.
Anne Henriksson (vas.), Tuomo Haajanen ja Timo Haajanen vastaavat siitä, että Kempeleen Kirin peleissä katsojien juomahuolto pelaa kakkospuolen baarissa.
Kuva: Pekka Peura

Miesten Superpesis

Pesäpallo-ottelussa pääosia esittävät pelaajat, mutta myös sivuosilla on suuri merkitys tapahtuman onnistumiselle.

Kempeleen Kirin peleissä vapaaehtoisia tarvitaan muun muassa lipunmyyjinä, kioskivastaavina, kirjureina, tulostaulun hoitajina, vip-emäntinä ja monissa muissa tehtävissä, kuten järjestysmiehinä ja liikenteen ohjaajina. Esimerkiksi tiistain ratkaisevassa välieräpelissä mukana oli nelisenkymmentä vapaaehtoista.

– Ainoat, jotka ottelutapahtumassa saavat korvauksen, ovat lapsia tai nuoria, joille maksetaan tyyliin kymmenen–kaksikymmentä euroa roolista riippuen, seuran pesäpallojaoston puheenjohtaja Juha-Matti Ranta kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä