Kaupunginjohtaja Kalervo Ukkola on kiusaantunut, eikä oikein tiedä, miten sanansa asettaisi. Hän panee paikallisten demarien vaaliohjelmassaan avaaman kaupunginjohtajapelin vaalinaluskuumeen piikkiin. "Sillä tavalla se on ymmärrettävää."
"En halua valittaa tehtävän vaikeutta, mutta ei sitä ainakaan tällaisilla operaatioilla helpoteta", Ukkola huomauttaa.
Demarien mielestä kaupunginjohtaja tulee valita merkittävästä valtakunnallisesta puolueesta, eikä Ukkolan edustama vasemmistoliitto kuulu tähän kastiin. Ukkolalla on kuuden vuoden pesti, joka tulee katkolle vuonna 2006. Monet ovat pitäneet epäkorrektina pelin käynnistämistä jo nyt ja vaalien alla.
Ukkola valittiin yksimielisesti kompromissiehdokkaana kaupunginjohtaja Juhani Leinon jäätyä eläkkeelle myrskyisän kauden jälkeen. Leinon aikana kaupunginjohtajan ja poliitikkojen suhteet ajautuivat haaksirikkoon. Nyt ei olla tällä kurssilla, mutta Ukkolakin on saanut maistaa johtajuuden varjopuolia.
Omassa puolueessa ollaan tyytyväisimpiä ykkösjohtajan toimintaan, muilta löytyy aihetta arvosteluun. Laajoja kaaria luotaavalta ja pohdiskelevalta Ukkolalta vaaditaan suoraviivaisuutta, keskustelua valtuuston kanssa isoista linjakysymyksistä, diplomaattisempaa otetta kuntayhteisyössä. Selvää reseptiä talouden vakauttamiseksikin on kaivattu, mutta yhtälö on vaikea, kun pienetkin rakennesiirrot ovat nostaneet vastakarvan.
"Itse olen tyytyväinen johtamisjärjestelmään; poliittisten päättäjien ja viranhaltijoiden toiminta on saatu hitsattua yhteen. Olen myös pyrkinyt kiertämään valtuustoryhmissä", Ukkola vastaa arvosteluun.
Selkeää kurssimuutosta
Kaupungin kurssi on Ukkolan aikana muuttunuterityisesti elinkeinopolitiikassa, tunkkaiseksi koettu ilmapiiri on vapautunut. Liikekeskuksen laajentaminen Karjalahden Coronaan, kansainvälisten ketjujen rantautuminen Kemiin ja Arinan Prisman tuleminen ovat näyttäviä avauksia, joissa kaupunginjohtajan rooli on ollut merkittävä.
Todella kovan paikan eteen kaupunki joutui Ajoksen sataman nykyaikaistamisessa. Keskiössä olivat Stora Enson Veitsiluodon tehtaiden logistiset kuviot.
"Konserni lähti investoimaan paperikoneeseen, kun sai takuut sataman kehittämisestä. Se oli viime vuonna seutukunnan suurin investointi", Ukkola kertoo. Lapin syväsatamassa, Ajoksessa on taas kyse kaupungin historian suurimmasta investoinnista.
Ukkola sanoo hämmästyneensä Kemiin tullessaan sitä, kuinka pimentoon merellisyys oli jäänyt ilmiselvän merikaupungin imagossa. Merellisyys on tänään asukasstrategian ykköstykki, jonka hienosäädöstä väännetään kättä myös kaupungin sisällä.
Kemin talous on vuosikymmeniä kulkenut vuoristoratamaista uraa ja tällä hetkellä kaupunki on syvässä kuopassa alijäämä- ja lainakierteineen. "Emme ole päässeet siihen, että normaalit ylläpitoinvestoinnit voitaisiin hoitaa vuosikatteella. Lainaa on ehdottomasti liikaa, mutta merkittävältä osin se on tuottavaa."
Kuntayhteistyöstä Ukkola nostaa päällimmäiseksi terveydenhuollon, jossa kunnilla olisi saavutettavissa suurimmat säästöt. Hän harmittelee erikoissairaanhoidon ja perusterveydenhuollon kiinteämpään yhteen kytkemiseen liittyvän Peres-projektin juuttumista puolitiehen.
"Tähän hankkeeseen on ladattu isot odotukset, mutta monen asian pitää mennä yhtä jalkaa useammassa kunnassa, jotta lopputulos olisi onnistunut."
"Nykyiseen vaiheeseen, kun uudet ikäluokat valtaavat työpaikat, olisi kova juttu, jos saataisiin kunnon alueellistamisratkaisu", Ukkola näkee.
Jouni Knihtilä