Ke­mi­läi­syh­tiön työn­te­ki­jät: Salassa val­mis­tel­tua myyntiä Oulun Ener­gial­le ajetaan läpi ky­see­na­lai­sin pe­rus­tein

Henkilöstön mukaan salassa valmisteltua yritysjärjestelyä ollaan viemässä läpi kiireellä ja arveluttavilla perusteilla.

Kemin Energia ja Vesi oy:n henkilöstö esittää julkisesti huolensa yhtiön myyntiin liittyen.
Kemin Energia ja Vesi oy:n henkilöstö esittää julkisesti huolensa yhtiön myyntiin liittyen.
Kuva: Henripekka Kallio

Kemin Energia ja Vesi Oy:n henkilöstö toivoo, että kaupunginvaltuutetut eivät tekisi hätiköityä päätöstä yhtiön myynnistä.

Työntekijöiden mielestä Kenven myyntiä Oulun Energialle ajetaan läpi kyseenalaisilla argumenteilla ja kiireellä, eikä asiasta ole käyty avointa ja perusteellista keskustelua.

Työntekijät ottivat Kenve-kauppoihin kantaa tiedotteella, joka lähetettiin Kemin valtuutetuille ja lehdistölle torstaina. Tiedotteessa henkilöstö kertoo, että yhtiö on ohitettu kaupan valmistelussa kokonaan, ja liikkeellä on siksi arveluttavaa tietoa yritysjärjestelyn perusteista.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä