Kohti Koitelin kuohuja
Packraft-vaellus onnistuu ilman aiempaa kokemusta esimerkiksi Ivalojoella. Koiteli taas on yksi seikkailijalle sopivista pohjoisen koskista. Tältä sen laskeminen näyttää.
Kiimingin Koitelinkoski kuohuu auringonpaisteessa, kun kolme packraftingistä eli reppulauttailusta innostunutta miestä laskee lautoillaan kosken alas.
Lautat ovat kevyitä, ilmatäytteisiä kajakkeja, joita melotaan kaksilapaisilla kajakkimeloilla. Keveät lautat kestävät hyvin koskien kuohuja ja kivien kolhuja.
– Tällä pystyy tekemään aika lailla samoja asioita kuin kanootilla ja kajakilla. Voi retkeillä, laskea koskia, kuntoilla ja meloa tasaisella vedellä. Etuna on se, että tämä on kevyt ja helppo kuljettaa mukana, Matti Nenonen, 45, sanoo.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut