Kau­pun­gin­hal­li­tus pani sääs­tö­jä toimeen ura­kal­la – Kun­ta­lai­sa­loi­te ja adressi luo­vu­tet­tiin pienten kou­lu­jen säi­ly­mi­sen puo­les­ta

Oulun kaupunginhallitus pani toimeen ulkoisen arvioinnin esittämiä säästötoimia ison kimpun.

Oulun kaupunginhallitus käsitteli maanantaina neljää säästötoimenpidettä, joista kolme olivat keväällä julkistetun Perlacon Oy:n tekemän ulkopuolisen arvioinnin esittämiä.

Keiskan sivukoulun, Pikkaralan koulun ja Sanginsuun sivukoulun lakkauttamista koskevan esityksen kaupunginjohtaja Päivi Laajala otti pois esityslistalta. Kyläkouluista käytiin kaupunginhallituksessa pitkä ja vaiherikas keskustelu.

Lakkautuksia perustellaan 7–12- vuotiaiden alakoululaisten määrän vähenemisellä. Kustannusvaikutukset eli säästöt lasketaan olevan Keiskan koulusta 291 748 euroa, Pikkaralan koulusta 272 909 ja Sanginsuun koulusta 139 024 euroa vuodessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä