Kan­nat­taa­ko sek­sit­tö­mäs­sä suh­tees­sa jatkaa?

Pitkän seksittömyyden jälkeen halu ei syty ongelmista jankuttamalla. Läheisyyden löytäminen voi aiheuttaa kiusaantuneisuutta, mutta kun kynnyksen ylittää, muutoksia voi tapahtua.

Pitkän seksittömyyden jälkeen halu ei syty ongelmista jankuttamalla. Läheisyyden löytäminen voi aiheuttaa kiusaantuneisuutta, mutta kun kynnyksen ylittää, muutoksia voi tapahtua.

Voit kuunnella jutun tästä:

Anne Lilja lukee oman juttunsa
Tekijä: Anne Lilja

Pariskunta voi kipristellä onnettomana seksittömässä suhteessa jopa vuosia.

Ei kannattaisi, toteaa oululainen seksuaaliterapeutti Ulla-Maaria Leskinen.

Se, että pariskunnan toinen osapuoli on haluton ja toinen siitä kärsii, on Leskisen mukaan hyvin tavallinen tilanne ja yksi yleisimmistä syistä hakeutua seksuaaliterapeutille.

Tulehtunutta tilannetta siedetään Leskisen mukaan usein liian kauan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä