Alun perin Kastellin kirjastosta oltiin luopumassa vuoteen 2030 mennessä. Hiukkavaaran kirjaston piti siirtyä ensi tammikuussa avattavaan Jääkärinkankaan monitoimitaloon. Arkistokuva.
Kuva: Miika Yliniemelä
Kastellin ja Hiukkavaaran kirjastot saavat jäädä, vaikka niitä oltiin sulkemassa alkuperäisessä palveluverkkoselvityksen esityksessä.
Hyvinvointi-, kulttuuri- ja liikuntalautakunnan esityksessä kirjastoja ei lakkauteta, mutta molempien perään on merkitty ”kirjastoa kehitetään kohtaamispaikkatoiminnon mukaisesti 2027”. Kysyimme, mitä tämä merkintä tarkoittaa.
Tavoitteena on rakentaa yhteisöllinen kokoontumispaikka, josta saa eri palveluja matalalla kynnyksellä, Oulun kaupungin sivistys- ja kulttuurijohtaja Mika Penttilä kertoo.