Kärsämäen Teollisuustiellä sijaitsevan pellettitehtaan pellettipuristimessa syttyi tiistaina tulipalo. Palo syttyi tiistaina ennen kello yhtä iltapäivällä.
Pelastuslaitoksen mukaan palo ei ole levinnyt teollisuushallin rakenteisiin, vaan se on pysynyt pellettipuristimen sisällä. Palo saatiin sammumaan kello puoli kolmen aikaan.
Pelastuslaitoksen yksiköt jäähdyttivät kärynnyttä puristinta. Palo ei levinnyt puristimen rakenteisiin, ja vahingot jäivät paikallisiksi. Palon syyksi epäillään teknistä vikaa
Palosta aiheutui voimakasta savua rakennuksen sisälle. Yksi henkilö altistui savulle, ja ensihoito tarkasti hänet paikan päällä.
Savusta ei aiheutunut merkittävää haittaa rakennuksen ulkopuolelle.
Pelastuslaitoksen yksiköt ovat poistuneet kohteesta. Kohteen edustajat suorittavat paikalla jälkivartiointia.
Uutista päivitetty kauttaaltaan kello 14.53.