Oulun kaupungin strategiajohtaja Kari-Pekka Kronqvist jatkaa Oulun konsernijohtajana vuoden loppuun saakka.
Asiasta päätti Oulun kaupunginhallitus kokouksessaan maanantaina.
Konsernijohtajan paikka siirtyi Kronqvistille, kun sitä aiemmin hoitanut Ari Alatossava valittiin Oulun kaupunginjohtajaksi kesäkuussa.
Aiemmin konsernihallinto esitti kaupunginhallitukselle, että konsernijohtajan virka jätettäisiin täyttämättä, koska viran perustamisen jälkeen kaupungin organisaatiosta on poistunut sosiaali- ja terveyspalvelut sekä pelastuslaitos.
Lisäksi konsernijohtajan alaisessa toiminnassa on tehty muita tehtävien ja johtamisen järjestelyjä.
Kronqvistin viransijaisuus konsernijohtajan piti päättyä syyskuun lopussa. Aiemmin syyskuussa kaupunginhallitus pöytäsi päätösesityksen viran täyttämättä jättämisestä.
Tuolloin asiaa Kalevalle kommentoinut kaupunginhallituksen puheenjohtaja Mirja Vehkaperä sanoi, että konsernijohtajan viran täyttämättä jättämisestä ja sen vaikutuksista halutaan saada lisätietoa.
Konsernijohtajan viran täyttämättä jättäminen ja toimivallassa olevien tehtävien hoitamiseen liittyvät järjestelyt edellyttävät myös Oulun kaupungin hallintosäännön muuttamista.
Mikäli kaupungin selvitys- ja valmistelutyö konsernijohtajan tehtävästä valmistuu aiemmin ja hallintosäännön muutoksista päätetään, päättyy myös avoimen viran hoito sen kuun loppuun, jolloin päätös on lainvoimainen.