Operaatio neidonkenkä
Kalkkimaan kaivoksen partailla kasvaa kuusi tiukasti suojeltua lajia. Kaivos voi laajentua vain, jos tuhat harvinaista kukkaa onnistutaan siirtämään muualle.
Kalkkimaassa ei tarvitse arvailla, mistä paikka on saanut nimensä. Vaalea pöly leijuu ympäröivän sekametsän reunaan, kun isot koneet louhivat, kuljettavat ja murskaavat kalkkikiveä.
Täällä parinkymmenen kilometrin päässä Tornion keskustasta on Pohjoismaiden suurin dolomiittiesiintymä, josta haettiin jo 500 vuotta sitten tekotarpeita lähiseudun kivirakennuksiin.
Esiintymässä riittää louhittavaa vielä sadaksi vuodeksi, jos kaivos vain saa luvan laajentua. Se ei ole itsestään selvää, sillä louhoksen reunoilla kasvaa maan harvinaisimpiin kuuluvia kukkia, jotka on suojeltu tiukasti.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut