Kai­vos­ky­lä, joka selvisi – Vi­han­nin Lam­pin­saa­ri eli kai­vok­ses­taan ja elää nyt ky­lä­läi­sis­tään

Vihannin Lampinsaari eli kaivoksen voimalla neljäkymmentä vuotta 1952-1992. Kylä ei ole tyhjentynyt, vaikka kaivos lopetti toimintansa.

Lampinsaaren koulussa on 58 oppilasta. Vuodenvaihteessa koulun toiminta lakkaa.
Lampinsaaren koulussa on 58 oppilasta. Vuodenvaihteessa koulun toiminta lakkaa.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Lampinsaaren koulun kello pirisee ja välitunti alkaa. Nopeimmat säntäävät pallon kanssa kentälle, kiikkumaan ja kiipeilytelineisiin. Apulaisjohtaja Aija Haukka ehtii pihalle oppilaiden perässä.

Koulussa on nyt 58 oppilasta, kuusi opettajaa ja neljä koulunkäynninohjaajaa. Samassa rakennuksessa toimii päiväkoti, jossa on seitsemän lasta.

Haukka on asunut Lampinsaaressa yli 30 vuotta ja toiminut koulun opettajana 30 vuotta.

– Tämä on oikein hyvä koulu.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä