Elä­män­ta­pa­na lampaat

Lammasala on lammastilallisen mukaan alamaissa, koska tilateurastaminen ja lihanmyynti ei ole sallittua. Tulot jäävät sen takia liian vähäisiksi.

Lammasala on lammastilallisen mukaan alamaissa, koska tilateurastaminen ja lihanmyynti ei ole sallittua. Tulot jäävät sen takia liian vähäisiksi.

Kun venettä työnnetään vesille, maisemaan ilmestyy valtavan kokoinen lintu.

Täällä Pudasjärven Sotkajärvellä kalastavat kotka ja kalasääski, mutta nyt loppukesän kirpeässä viimassa leuskuttava lintu on harmaahaikara, tietää lampuri Kaisa Holmstöm.

Hän miettii, onko monena kesänä nähdyn harmaahaikaran ilmaantuminen Sotkajärvellä vuosia tehdyn raivauksen ja kunnostuksen ansiota. Lajistoa on pyritty lisäämään ja monipuolistaan.

– Tilamme lampailla on tärkeä rooli ennallistamistavoitteessa, sillä ne hoitavat laiduntamalla raivattuja tulvaniittyjä, jotta ne eivät pääse uudelleen pusikoitumaan, Holmström kertoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä