Viime vuosina on pidetty positiivisena sitä poliittista kehitystä, jonka myötä nuoria on noussut suuri joukko päättäjiksi valtuustoihin ja eduskuntaan. Nuorissa on tulevaisuus, ja heidän tulee voida kasvaa poliittiseen vastuuseen ajoissa suurten ikäluokkien luopuessa siitä.
On kuitenkin ikävää todeta, etteivät kaikki nuoret lainkaan kunnioita iän tuomaa kokemusta ja viisautta, puhumattakaan, että vanhuksia kunnioitettaisiin kuten tehdään ns. kehitysmaissa. Joidenkin nuorten suhtautuminen pitkäaikaisen poliittisen konkarin, ekososiaalisen sivistyksen roolihahmon Veikko Ervastin ehdokkuuteen kuntavaaleissa on mielestäni pöyristyttävää. Tervetuloa Veikko punavihreään vasemmistoon!
Sen sijaan että hänen rohkeudestaan nostaa esiin monimutkaisten poliittisten kysymysten taustoja ja paljastaa vääryyksiä seuraisi kiitollisuutta ja kunnioitusta, häneltä evättiin ehdokkuus.