Kaa­tu­vat­ko poh­joi­sen lu­kui­sat tuu­li­voi­ma­hank­keet po­roi­hin ja mat­kai­luun, koska Rii­si­tun­tu­ril­la­kin kävi niin?

Maaningan tuulivoimahankkeesta ei kannata vetää pitkälle meneviä johtopäätöksiä, arvioi ympäristöoikeuden asiantuntija.

Riisitunturin huipulta parhaimmat näkymät avautuvat Kitkalle ja Rukalle itäkaakkoon, niin kuin tässä valokuvassa Ikkunalammelta. Maaningan voimalat jäisivät tunturin selkäpuolelle pohjoiseen.
Riisitunturin huipulta parhaimmat näkymät avautuvat Kitkalle ja Rukalle itäkaakkoon, niin kuin tässä valokuvassa Ikkunalammelta. Maaningan voimalat jäisivät tunturin selkäpuolelle pohjoiseen.
Kuva: Pirkko Mäkelä

Pohjois-Suomen hallinto-oikeus kumosi maanantaina Maaningan tuulivoimakaavan Kuusamossa maisemavaikutusten ja poronhoidolle aiheutuvien haittojen takia.

Tapaus on kiinnostava, koska kaikkialla Pohjois-Suomessa tuulivoimasuunnitelmia kritisoidaan samoilla perusteilla. Jos maisemahaitat ja poronhoito muodostuvat esteeksi tuulivoiman rakentamiselle, tuulihankkeet pysähtyvät Lapissa kuin seinään.

Maaningan tuulivoimahanketta kehittävä EPV Tuulivoima Oy epäili heti päätöksen jälkeen, että oikeuden ratkaisulla voi olla ennakkotapauksen luonnetta ja vaikutusta muihin pohjoisen tuulihankkeisiin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä