Ark­ki­teh­ti Weikko Kotila res­tau­roi Oulun maa­mer­kit – nyt hän va­roit­taa kal­liis­ta lai­min­lyön­neis­tä

Useita oululaisia arvokohteita restauroineen oululaisarkkitehdin Weikko Kotilan mielestä julkisten rakennusten ylläpitokulttuuri on heikolla tasolla. Korjausrakentaminen nielee verorahoja, kun vuosittaiseen ylläpitoon ei satsata.

Weikko Kotilalla on pitkä kokemus Oulun keskeisten maamerkkien korjaamisesta. Taustalla näkyy niistä yksi: Oulun lääninhallituksen talo.
Weikko Kotilalla on pitkä kokemus Oulun keskeisten maamerkkien korjaamisesta. Taustalla näkyy niistä yksi: Oulun lääninhallituksen talo.
Kuva: Peetu Heikkinen

Oulun kaupungintalo, Tuomiokirkko, Valve, Seurahuone, Lääninhallituksen talo, Kauppahalli, Franzénin talo...

Syystarjous, Sinulle!

Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus sovelluksessa ja verkkosivuilla Näköislehdet ja arkisto Podcastit, galleriat ja live-lähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit, koulutukset ja tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä