Joulunvietto käynnistyi Suomessa puoliltapäivin, kun Turussa julistettiin joulurauha.
Joulurauhan julisti Brinkkalan talon parvekkeelta Turun kaupungin protokollapäällikkö Mika Akkanen. Akkanen on julistanut joulurauhan vuodesta 2013 lähtien.
Joulurauha luetaan vuodesta 1956 käytössä olleelta pergamentilta, joka on taiteilija Tauno Torpon tekemä. Pergamentista on olemassa myös kalligrafi Merja Koivuniemen vuonna 2009 tekemä kopio. Molempia pergamentteja säilytetään Turun kaupungin kassakaapissa.
Brinkkalan talon parvekkeelta joulurauha on julistettu vuodesta 1886 lähtien. Nykyään parveketta käytetään vain joulurauhan julistamiseen.
Joulurauhan julistusta on yleensä kerääntynyt kuuntelemaan monituhatpäinen yleisö. Turun kaupunki kertoo, että Lounais-Suomen poliisin arvion mukaan tänä vuonna joulurauhan julistusta kuunteli paikan päällä lähes 20 000 ihmisen yleisö, mikä olisi ennätysmäärä. Viime vuonna julistukseen kokoontui Turun kaupungin mukaan noin 18 000 ihmistä.
Tänä vuonna myös presidentti Alexander Stubb ja hänen puolisonsa Suzanne Innes-Stubb saapuivat Turun Vanhalle Suurtorille kuuntelemaan joulurauhan julistuksen.
Monisatavuotinen perinne
Joulurauhan julistamisen perinne on säilynyt lähes katkeamattomana 1300-luvulta lähtien. Joulurauhan julistus radioitiin ensimmäistä kertaa vuonna 1935.
Historian saatossa on ollut joitain aikoja, jolloin joulurauhan julistus jäi pois. Näin kävi esimerkiksi 1700-luvun julmina isovihan vuosina sekä talvisodan aikana, jolloin Neuvostoliiton pommitusten pelossa vähennettiin yleisötilaisuuksia.
Nykyisen joulurauhan julistuksen sanamuodon väitetään pohjautuvan kuningatar Kristiinan käskykirjeeseen 1640-luvulta. Vanhin Turusta löytynyt julistuksen kopio on vuodelta 1834. Se kirjoitettiin ulkomuistista Turun palon jälkeen.
Julistuksessa kiellettiin aikanaan muun muassa mässäily, juopottelu ja melskaaminen.
Aiemmin joulurauhan aikana tehdyistä rikkomuksista annetut rangaistukset olivat kovempia kuin muutoin, mutta näin ei enää ole. Vanhojen pohjoismaisten lähteiden mukaan joulurauha alkoi aatosta, jatkui Nuutin päivään ja kesti 20 vuorokautta.
Lähteenä myös Turun kaupungin ja kirkon sivut.