Pohjois-Savon Joroisissa lauantaina tapahtuneen räjähdyksen saattoivat aiheuttaa kaasupullot. Ylikonstaapeli Toni Reinikainen Itä-Suomen poliisista kertoi STT:lle sunnuntaina alkuillasta, että räjähdyspaikalta on löytynyt isoja, ammattilaiskäyttöön tarkoitettuja kaasupulloja tai niiden jäänteitä.
Reinikainen korosti, että varmuutta räjähdyksen aiheuttajasta ei vielä ole.
Kaksi ihmistä kuoli, kun Hotelli Joronjäljen parkkipaikalla räjähti lauantaina puolenpäivän aikaan pakettiauto. Kuolonuhrit olivat poliisin mukaan hotellin pihamaalla räjähtäneen auton läheisyydessä.
Helsingin Mellunkylässä lokakuussa räjähtäneessä pakettiautossa oli kaasupulloja, joissa poliisi epäili olleen muun muassa hitsauksessa käytettävää asetyleeniä. Reinikainen ei osannut sunnuntai-iltana arvioida, mitä Joroisten kaasupullot ovat sisältäneet, sillä pullojen tunnisteet ovat räjähdyksessä tuhoutuneet.
– Mutta tällä elämänkokemuksella se (asetyleeni) on se vaarallisin, hän sanoi.
Poliisi tiedotti aiemmin sunnuntaina, että räjähteillä ei epäillä olevan osuutta asiaan.
Teknistä ja taktista tutkintaa
Sunnuntaina tekninen tutkinta jatkui Reinikaisen mukaan uudenlaisilla resursseilla. Tutkinta päättyi päivän osalta iltahämärissä.
Myös tapauksen taktinen tutkinta on aloitettu. Siinä puhutetaan osallisia ja silminnäkijöitä ja hankitaan muuta tietoa tapahtumien syistä, kulusta ja vaikutuksista.
– Tässä on haasteena se, että paikassa on majoittujia eri puolilta, eri maista, porukka on tullut ja mennyt, Reinikainen kuvaili STT:lle aamupäivällä.
Tällä hetkellä tapahtunutta tutkitaan onnettomuutena eikä viitteitä tahallisesta rikollisesta toiminnasta ole.
– Tietenkin tällaisessa isossa monimutkaisessa asiassa usein tutkintanimikkeet muuttuvat, kun saadaan jotakin selville tai jotakin poissuljettua. Se ei ole vielä naulattu kiinni.
"Yksi auto aiheuttanut tämän"
Muun muassa kuolonuhrien lukumäärästä on poliisin mukaan liikkunut huhutietoa, joka ei pidä paikkaansa.
– Tällä hetkellä puhutaan kahdesta uhrista, Reinikainen täsmensi.
Hän tarkensi myös, että huhut kahdesta räjähtäneestä autosta eivät pidä paikkaansa. Uutiskuvissa näkynyt palanut pakettiauto oli räjähtäneen auton lähettyvillä, ja räjähtänyt auto oli levinnyt romuksi kymmenien metrien matkalle niin, ettei sitä enää autoksi tunnista.
– Näyttää siltä, että yksi auto on aiheuttanut tämän, ja muut vauriot ovat tämän yhden auton jäljiltä.
Poliisi ei sunnuntaina kertonut lisätietoja esimerkiksi uhrien sukupuolesta tai mahdollisesta roolista tapahtumien kulussa.
Hotellin yrittäjä Auvo Puurtinen kertoi lauantaina STT:lle, että pihalla vaurioitui vajaat kymmenen autoa. Myös hotellin seinää vaurioitui ja ikkunoita rikkoutui.
Juttua muokattu 2.11. kello 18.47: lisätty poliisin esittämä arvioi kaasupulloista räjähdyksen syynä ja viittaus Mellunkylän räjähdykseen.