Jo kah­dek­san töh­ri­mis­tä Hau­ki­pu­taal­la – poliisi pyytää ha­vain­to­ja

Haukiputaan S-marketin ikkunoista ja seiniltä löytyy töhryjä.
Haukiputaan S-marketin ikkunoista ja seiniltä löytyy töhryjä.
Kuva: Teija Soini

Haukiputaalla seinien ja autojen sotkeminen on jatkunut, Oulun poliisi kertoo.

Viime viikonloppuna poliisin tietoon tuli useita tapauksia, joissa kiinteistöjä ja autoja oli sotkettu punaisella spray-maalilla. Nyt tapauksia on jo yhteensä kahdeksan.

Lue lisää:
Hau­ki­pu­taal­la sot­ket­tiin seiniä ja autoja spray-maa­lil­la – poliisi pyytää ha­vain­to­ja

Kaikki tapaukset ovat samanlaisia, Oulun poliisin viestintäpäällikkö Tero Väyrynen kertoo. Vahingonteosta epäillään nuorta tai nuoria.

Törhyjä löytyy Haukiputaalta jo useamman liiketilan seinästä.
Törhyjä löytyy Haukiputaalta jo useamman liiketilan seinästä.
Kuva: Teija Soini
Tässä on sotkettu K-Supermarketin kärrykatos.
Tässä on sotkettu K-Supermarketin kärrykatos.
Kuva: Teija Soini

Uusimpien sotkemisten joukossa on esimerkiksi Haukiputaan S-market, jonka valvontakameroiden nauhoista yritetään parhaillaan selvittää epäiltyjen henkilöllisyyttä, Väyrynen jatkaa.

Ketään ei ole otettu vielä kiinni sotkemisiin liittyen ja poliisi kaipaa lisää havaintoja tapauksista. Viimeisin ilmoitus toisen omaisuuden sotkemisesta saapui poliisille keskiviikkona 19. elokuuta.

Silminnäkijät ja muuten teoista tietävät voivat ilmoittaa tietonsa poliisille sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.oulu@poliisi.fi, puhelimitse numeroon 0295 416 194 tai Whatsapp-viestillä numeroon 050 305 0132.

Ilmoita asiavirheestä