Jesse Pirt­ti­nen kohtasi verta vuo­ta­vat, sekavat ja apaat­ti­set melojat Kä­si­var­res­sa – sen jälkeen hän teki crocsit jalassa uro­teon, josta hänet pal­kit­tiin so­ti­las­an­sio­mi­ta­lil­la

Puolustusvoimain komentaja Timo Kivinen myönsi kadetti Jesse Pirttiselle sotilasansiomitalin poikkeuksellisen ansiokkaasta toiminnasta onnettomuustilanteessa Käsivarressa.

Pirttinen oli ollut heinäkuussa ystäviensä kanssa vaeltamassa Käsivarressa ja pelastanut veden varaan joutuneet ja kylmettyneet melojat hälyttämällä ripeästi apua.

– Olimme eräänä iltana leiriytyneet ystävieni kanssa Lätäseno-joen varrelle ja tapasimme kahden hengen melontaporukan. Joimme heidän kanssaan kahvit, juttelimme ja he jatkoivat matkaa jokea alaspäin. Me menimme yöpuulle. Yöllä havahduin joen varrelta kuuluviin avunhuutoihin, ja menin ulos selvittämään, mitä tapahtui, Pirttinen kertoo Maanpuolustuskorkeakoulun tiedotteessa ja jatkaa:

– Löysin nämä kaksi tuttua melojaa joen varrelta ilman varusteita.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä