Jenni Mul­ti­sil­ta löysi Oulun hy­lä­tys­tä Var­ja­kan­saa­res­ta aa­ve­mai­sen miljöön psy­ko­lo­gi­sel­le tril­le­ril­leen: ”Koko paikka on oma, py­säh­ty­nyt maail­man­sa, jossa ilmakin seisoo”

Kirjailija Jenni Multisillan toinen romaani kytkee Varjakansaaren sahayhteisön historian osaksi hyytävää tarinaansa.

Jenni Multisillan uutukaisteos jatkaa jo esikoisromaani Yksi teistä kuolee avaamalla psykologisten trillerien tiellä.
Jenni Multisillan uutukaisteos jatkaa jo esikoisromaani Yksi teistä kuolee avaamalla psykologisten trillerien tiellä.
Kuva: Toni Härkönen

Oulun edustalla sijaitseva, autioitunut ja aavemainen Varjakansaari suorastaan kutsuu kerimään ympärilleen jännityskertomuksen.

Ei siis ole ihme, että saari päätyi vaasalaiskirjailija Jenni Multisillan toisen romaanin Mitä tapahtui merenneidoille (Like Kustannus, 2021) keskeiseksi tapahtumapaikaksi.

Kirjailija törmäsi Varjakansaareen sattumalta etsiessään psykologiselle trillerilleen sopivaa miljöötä.

– Minulla oli alustava idea, että kirja sijoittuisi johonkin hylättyyn paikkaan Suomessa, saareen tai muuten merelliseen ympäristöön.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä