Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Jälleen viisi kuoli – eivätkö iskut enää kiin­nos­ta?

Saksan Magdeburgissa viisi ihmistä menetti henkensä terrori-iskussa. Nuorin uhri oli vain yhdeksänvuotias. Loukkaantuneita oli satoja.

On järkyttävää, kuinka moni Euroopassa näyttää jo turtuneen näihin iskuihin. Jopa tuttavapiirissäni jotkut kuittaavat tällaiset tapahtumat välinpitämättömästi: "jahas, taas uusi tapaus."

Magdeburgin tekijä oli jälleen muslimitaustainen maahanmuuttaja. Hän oli uhkaillut terrori-iskulla jo ennen tapahtunutta ja saanut ainakin yhden tuomion, mutta häntä ei oltu karkotettu.

Ehkä absurdeinta tapauksen uutisoinnissa oli väite, että terrori-iskun tekijä olisi joskus jakanut Saksan AfD-puolueen julkaisuja ja olisi siksi "oikeistolainen". On vaikea uskoa, että äärioikeistolainen, ulkomaalaisia vihaava henkilö olisi valinnut terrori-iskun kohteekseen juuri kantaväestön suosiman joulumarkkinan.

Nyt on aika käydä vakavaa ja rehellistä keskustelua hallitsemattoman maahanmuuton aiheuttamista riskeistä Euroopan turvallisuudelle.

Juha Richter

aluevaltuutettu, kaupunginvaltuutettu (ps.), Oulu