Jalan alle menevä pläjäys Kikkaa ja muuta mu­siik­kia – Bad­wo­man sisusti Kult­tuu­ri­kiih­dyt­tä­mö Tilan kel­la­rin tei­ni­luo­lak­si

Oululainen kaksikko Sini-Sisko Calamnius ja Tuuli Jartti syventyy teini-idolien kautta identiteetin rakentamiseen, naisen asemaan ja 1990-luvun lama-ajan taakkasiirtymään.

Omakohtaisuutta tupsahtelee mukaan Sini-Sisko Calamniuksen (vas.) ja Tuuli Jartin esitykseen Tällä kasetilla on Kikkaa ja muuta musiikkia.
Omakohtaisuutta tupsahtelee mukaan Sini-Sisko Calamniuksen (vas.) ja Tuuli Jartin esitykseen Tällä kasetilla on Kikkaa ja muuta musiikkia.
Kuva: Sami Aspelund

Kulttuurikiihdyttämö Tilan kellarikerroksessa Pikisaaressa sijaitsevaan pommisuojaan on sisustettu intiimi teiniluola: seinät on tapetoitu noin 30 vuotta vanhoilla julkkisten julisteilla, katossa kolisee kolme limpparikoppaa.

Ikkunattomassa, mukavan viileässä tilassa operoi ryhmä Badwoman eli Sini-Sisko Calamnius ja Tuuli Jartti. Valo- ja äänipöydän takana istuu Jake Ronimus.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä