Ostoskeskuksen viimeiset hetket
Irtisanomisaika päättyy puolen vuoden päästä, minkä jälkeen tulee lähtö. Vanhojen rakennusten purkamisen aikataulua ei kerrota.
Jäälin ostoskeskus ei ole sitä mitä se oli vielä jokin aika sitten. Yli puolen vuoden päästä ei taida olla sitäkään vähää. Aukion pohjoispuolen rakennukset on purettu kokonaan pois, ja nyt siinä on aidattu työmaakenttä.
Toisella puoliskolla töröttää K-supermarketin melko uusi rakennus entistä pystympänä. Sen lähellä vanha ostoskeskusrakennus uinuu vaatimattomana kuin purkamistaan odotellen.
Sitä se tosiasiassa tekeekin. Rakennuksessa toimivat neljä yrittäjää on irtisanottu maaliskuun loppuun mennessä rakennuksen suunnitellun purkamisen takia.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut