Jääli jakaa mie­li­pi­teet Kii­min­gis­sä

Kalevan vaalikoneeseen vastanneiden ehdokkaiden mielipiteet Kiimingin liikuntahallin paikasta jakautuvat kahtia. Valtuusto ehti jo syyskuussa päättää, että halli nousee Jäälin uuden koulun yhteyteen. Ehdokkaiden mielipiteet kuitenkin vaihtelevat paljon.

Kalevan vaalikoneeseen vastanneiden ehdokkaiden mielipiteet Kiimingin liikuntahallin paikasta jakautuvat kahtia. Valtuusto ehti jo syyskuussa päättää, että halli nousee Jäälin uuden koulun yhteyteen. Ehdokkaiden mielipiteet kuitenkin vaihtelevat paljon.

Vastanneista 25 haluaa hallin Jääliin. 19 pitää parempana liikuntahallin paikkana kirkonkylää, jossa on myös pula liikuntatiloista. Keskustan ehdokkaista useampi kannattaa Jääliä kuin kirkonkylää. Matti Kontion ja Jorma Peltokorven mielestä asiassa ei ole mitään keskusteltavaa. "Valtuusto on päättänyt, että halli rakennetaan Jääliin."

"Jos halli olisi kirkonkylällä, olisi se parhaiten kaikkien käytettävissä", keskustan Aki Kontio uskoo. Jos Kontio pääsee valtuustoon, ei hän aio taistella päätöksen muuttamiseksi tai vaatia toista hallia kirkolle.

Sosiaalidemokraattien Sirpa Kansanaho pitää Jääliä parempana vaihtoehtona kuin kirkonkylää. "Pääasia, että kunnassa on ylipäätään asialliset liikuntatilat." Saman puolueen Yrjö Korhonen on täysin eri mieltä paikasta. Kirkonkylä on keskellä, kun sivukylät otetaan huomioon.

"Ei liikunta- eikä muutakaan hallia, jos se ei toimi omillaan", on perussuomalaisten Hannu Siipolan vakaa mielipide. "Koko hallilla ei ole niin kovin väliä."

Jääli jakaa vaalikoneeseen vastanneiden kiiminkiläisten ehdokkaiden mielipiteet. Enemmistö on sitä mieltä, että Jääliin tarvitaan yhtä hyvät palvelut kuin kunnan keskustaan.

"Höpö höpö, pois tappelut kirkonkylän ja Jäälin välillä. Vastakkainasettelu ei ole kenenkään etuna. Välimatka on pieni", jääliläiset Veijo Moilanen ja Jopi Säilävaara sanovat. "Jääli tarvitsee liikuntahallin, koska sellaista ei ole. Minä olen puolueeton näin sanomaan, koska muutan Ylikiiminkiin", Säilävaara nauraa.

Miesten mielestä kaikkia kyliä pitää kehittää niiden omista lähtökohdistaan. "Sivukyliä ei saa unohtaa."

Vasarat kalkattavat Oulun seudulla, jos ehdokkaiden vaalikonevastauksiin on luottamista. Oulunsalon suurinvestointi, Niemenrannan koulukeskus, rakennetaan heti. Näin käy ainakin mikäli rakentamiselle tukensa antaneet 23 ehdokasta pääsevät läpi. Vastaan hangoittelee vain neljä ehdokasta.

Myös Kempeleen Linnakangas-talon rakentamista tulee kiirehtiä. Tätä mieltä on 35 vaalikoneeseen vastannutta, kun vastaan on vain kymmenen.

Ehdokkaat eivät ole valmiita kiristämään kuntalaisten maksuja ja veroja, vaikka kuntien talous tiukkenee.

Haukiputaan verot säilyvät nykyisellään ainakin pari vuotta. Näin lupasi vaalikoneeseen vastanneiden ehdokkaiden niukka enemmistö.

Oulunsalonkaan verot eivät näytä nousevan, vaikka nykyvaltuusto uskoo, että talous saadaan tasapainoon vain jos verot nousevat lähivuosina.

Haukiputaan uimahallilippujen hinnat pysyvät ennallaan, vaikka halli tuottaa mojovasti tappiota.

Kiimingissä sivukylien koululaisten vanhemmat voivat olla huoletta. Ehdokkaat tyrmäävät selkeästi esillä olleen ajatuksen, että viides- ja kuudesluokkalaiset siirretään kirkonkylän ja Jäälin yläasteille.

Ilmoita asiavirheestä