Jää­kä­rin­kan­kaan mo­ni­toi­mi­ta­lo on Oulun suurin kou­lu­in­ves­toin­ti tällä het­kel­lä

43 miljoonan investoinnilla kaupunki katsoo hoitavansa kaksi muuta isoa kouluinvestointia pois laskuista.

Jääkärinkankaalle tehdään iso monitoimitalo, vaikka Hiukkavaaran monitoimitalo ei ole kaukana. Alueen oppilasmäärät kasvavat huimasti Jääkärinkankaan ja lähistön muiden tekeillä olevien asuinalueiden takia.
Jääkärinkankaalle tehdään iso monitoimitalo, vaikka Hiukkavaaran monitoimitalo ei ole kaukana. Alueen oppilasmäärät kasvavat huimasti Jääkärinkankaan ja lähistön muiden tekeillä olevien asuinalueiden takia.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Hiukkavaaraan Jääkärinkankaalle aiotaan rakentaa uusi monitoimitalo eli suuri koulukokonaisuus. Se käsittää tilat peruskoululle, päiväkodille, nuorisopalveluille, kirjastolle ja yhteisöpalveluille. Taloon olisi tulossa myös yhteiskäyttöisiä tiloja Oulu-opistolle sekä kulttuuri- ja liikuntapalveluille.

Jääkarinkankaan hanke on tarkoitus tehdä kaupungin omana investointina vuosina 2024–2025. Jos hanke etenee suunnitellusti, koulussa päästäisiin aloittamaan tammikuussa 2026.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä