Kult­tuu­ri­tais­te­lua Lä­hi-idäs­tä

Israelin ja palestiinalaisten konfliktista on tullut länsimaissa ja Suomessakin taistelua omista arvoista ja maailmankuvasta.

Israelin tukijat osoittivat mieltään Oulussa Rotuaarilla 7. lokakuuta.
Israelin tukijat osoittivat mieltään Oulussa Rotuaarilla 7. lokakuuta.
Kuva: Pekka Peura

"Anna heille ja heidän jälkeläisilleen Saksan parhaat talot ja asunnot. Laita vainoaja maksamaan syyttömien sijaan."

Näin tarina kertoo Saudi-Arabian kuninkaan Ibn Sa'udin neuvoneen Yhdysvaltojen presidenttiä Franklin D. Rooseveltia ratkaisemaan juutalaisten aseman.

Maailmansotien jälkeen, holokaustin jälkimainingeissa ratkaistiin eurooppalaisten juutalaisten ongelmaa, mutta luotiin uusi Lähi-itään.

Aika oli lopultakin kypsä. Liki kahden tuhannen vuoden juutalaisvaino oli saavuttanut pisteen, joka sai maailman päättäjät toimimaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä