Tuomiokirkon kirkkotarha muistomerkkeineen on oululaislähtöiselle Jani Kortesluomalle hyvin tuttu: hänen Pentti-isänsä palveli kirkon pappina ja lapsuusajan koulukin sijaitsi vieressä.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen
Tamperelaissyntyinen runoilija Viljo Kajava (1909–1998) oli sisällissodan syttyessä tammikuussa 1918 kahdeksan vanha. Kaupungin osallisuus keskeisenä sotanäyttämönä vaikutti oleellisesti hänen lyriikkansa yhteiskunnallisuuteen.
Vuonna 1966 julkaistun Tampereen runot -kokoelman tekstit henkivät vahvasti itse koettua, mutta harvempi Kajavan runoja lukeva on tiennyt, miten tarkkaan niissä esiintyvä ”isä” on kertomusta runoilijan isän Konrad Kajavan kokemuksista.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut