IS: Kan­san­edus­ta­jat käyt­ti­vät yli 650 000 euroa ko­ti­maan len­toi­hin – Katso eniten las­kut­ta­neet poh­joi­sen edus­ta­jat

Oululaisista kansanedustajista lentokuluja korvattiin eniten perussuomalaisten Pekka Aittakummulle ja Jenna Simulalle sekä kokoomuksen Janne Heikkiselle.

Kansanedustajat käyttivät yhteensä yli 650 000 euroa kotimaan lentoihin viime vuoden aikana, kertoo Ilta-Sanomien selvitys.

Mainittu summa ei pidä sisällään lippujen muutoksista mahdollisesti aiheutuneita lisäkuluja. Summassa on mukana arvonlisävero.

Eniten lentäneet kansanedustajat kuluttivat lentomatkoihin suuremman summan kuin moni matalasti palkattu työntekijä ansaitsee vuodessa, eli pitkästi yli 20 000 euroa.

Pohjoisen kansanedustajilla on pisin matka eduskuntaan, mutta selvityksen mukaan kansanedustajat ostavat lentojan myös varsin lyhyisiin matkoihin.
Pohjoisen kansanedustajilla on pisin matka eduskuntaan, mutta selvityksen mukaan kansanedustajat ostavat lentojan myös varsin lyhyisiin matkoihin.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä