Oulun budjetti: Näin kau­pun­gin­joh­ta­ja Seppo Määttä esittää käy­tet­tä­väk­si 650 mil­joo­naa euroa

Musiikki: Ou­lu­lais­per­heen kaikki jäsenet ovat kovia muu­si­koi­ta

Huoltajuus: Lap­sis­taan tais­tel­leen ou­lu­lai­si­sän uh­ka­sak­ko­vaa­ti­mus hy­lät­tiin

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Il­mas­ton­muu­tos huo­mioi­ta­va Oulun yli­opis­ton kam­pus­vaih­to­eh­dois­sa

Oulun valtuustoa informoitiin maanantaina 6. helmikuuta yliopiston mahdollisista kampusvaihtoehdoista. Niitä oli kolme – kaikki varmaan toteuttamiskelpoisia. Esittelyt olivat hyviä ja asiallisia. Skenaariot tähtäsivät vuoteen 2050.

Valtuutettu Murtoniemi ihmetteli ilmastonmuutoksen puuttumista – ikään kuin se olisi hoidettu vuoteen 2050 mennessä.

"Liioittelematta: ilmastonmuutos on ihmiskunnan ja koko maapallon kohtalon kysymys."

Mielestäni on hämmästyttävää ja outoa, että unohdetaan ilmastonmuutoksen kaltainen megatrendi, johon kytkeytyy tiukasti luontokato.

Olisi välttämätöntä, että yliopistossa otettaisiin huomioon ilmastonmuutos ja luontokato myös kampusvaihtoehdoissa. Ilmastonmuutoksen monipuolinen tutkiminenhan kuuluu ilman muuta yliopiston tehtäviin ja päättäjien sekä virkamiesten valistaminen.

Tehtävää riittää: valtuustossa on tunnetusti ryhmä, joka suhtautuu skeptisesti ilmastonmuutokseen ilmiönä. Erityisesti Suomi ei saisi osallistua ilmastonmuutoksen torjuntaan.

Virkamiespuolella yhdyskuntaviraston on vaikea myöntää, että tornirumilus haluttaisiin sijoittaa Oulun pahimmalle tulvariskialueelle.

Liioittelematta: ilmastonmuutos on ihmiskunnan ja koko maapallon kohtalon kysymys. Jo tämänhetkiset jäljet pelottavat. Luulisi asian kiinnostavan yliopistoa.

Veikko Ervasti

varavaltuutettu (vas.)

Oulu

Jatka lukemista vain _eurolla_

Tutustu kuukauden ajan, voit peruuttaa milloin vain.