Il­mas­ton läm­pe­ne­mi­nen on uhka maa­ta­lous­tuo­tan­nol­le

Ilmaston lämpeneminen saattaa vähentää merkittävästi maailman maataloustuotantoa, varoittaa Kansainvälinen elintarvikepolitiikan tutkimuslaitos IFPRI.

Ilmaston lämpeneminen saattaa vähentää merkittävästi maailman maataloustuotantoa, varoittaa Kansainvälinen elintarvikepolitiikan tutkimuslaitos IFPRI.

Washingtonissa toimivan laitoksen raportin mukaan vaaravyöhykkeessä ovat etenkin kehitysmaat ja alueena erityisesti Afrikka. IFPRI suositteleekin, että ilmastopäätöksiä tehtäessä ruokakysymykset tulisi ottaa paremmin huomioon.

Ongelmien taustalla piilee monia erilaisia kehityskulkuja.

"Nouseva elintaso merkitsee sitä, että viljaa käytetään yhä enemmän maitotuotteiden ja lihan tuotantoon, jolloin viljan hinta nousee ja köyhien on vaikeampi hankkia riittävästi ravintoa", tiistaina julkistettu raportti muistuttaa.

Samanlainen vaikutus viljanhintoihin on myös alati kasvavalla biopolttoaineiden tuotannolla.

Tutkimuslaitoksen mielestä teollisuusmaiden pitäisi ripeästi karsia maataloustuotteiden kaupan esteitä ja vähentää biopolttoaineiden tuotantoa. Kehitysmaiden taas pitäisi investoida enemmän maatalouden kehittämiseen.

Raportin tekijät eivät kuitenkaan usko, että nopeasti kohonneet ruuan hinnat lähtisivät lähiaikoina laskuun.

Ilmoita asiavirheestä