Tilaajille

Ihmiset ko­koon­tui­vat Kemin sa­ta­maan ih­met­te­le­mään jät­tio­pe­raa­tion alkua

Lapin Kansan valokuvaaja ikuisti biotuotetehtaan osia Kemin sisäsatamassa. Komponentteja ei voi kuljettaa tehtaalle suoraan Ajoksesta, koska kapea Kraaselin silta rajoittaa liikkumista.
Lapin Kansan valokuvaaja ikuisti biotuotetehtaan osia Kemin sisäsatamassa. Komponentteja ei voi kuljettaa tehtaalle suoraan Ajoksesta, koska kapea Kraaselin silta rajoittaa liikkumista.
Kuva: Anssi Jokiranta

Osa Metsä Groupin biotuotetehtaan haihduttamon uusista komponenteista odotti lauantai-iltapäivällä Kemin sisäsatamassa kuljetusta tehtaalle.

Lauantain aikana tehtaalle kuljetetaan kolme uutta haihdutinyksikköä ja pintalauhdutin.

Satamaan oli kerääntynyt kiinnostuneita ihmisiä seuraamaan kuljetusprosessin etenemistä.

Uusilla komponenteilla korvataan viime maaliskuun kaasuräjähdyksessä vahingoittuneet komponentit. Jättimäiset yksiköt matkaavat satamasta tehtaalle Kemin keskustan läpi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä