Kaupat: Yk­si­näi­nen hal­pa­kaup­pa pyörii ket­ju­jen pu­ris­tuk­ses­sa Hau­ki­pu­taal­la

Eläimet: Lau­ha-lam­mas ilah­dut­taa asuk­kai­ta ou­lu­lai­ses­sa hoi­va­ko­dis­sa

Jääkiekko: Jesse Pul­ju­jär­vi pes­tat­tiin tes­ti­so­pi­muk­sel­la NHL-seu­raan

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi 13,90 €/kk

Tilaajille

"Ih­mi­nen voi tulla tänne vaikka sa­ta­vuo­tiaa­na te­ke­mään tai­det­ta" – Li­min­gan tai­de­kou­lul­la on maine nuorten paik­ka­na, mutta eri ikäisiä opis­ke­li­joi­ta kai­vat­tai­siin lisää

Yllättävän moni tavallisesti etelään talvehtimaan lähtevä on hakeutunut Limingan taidekoulun oppiin koronavuotena. Yksi heistä on kittiläläinen Maarit Niskanen, jonka ystävä houkutteli syksyllä mukaansa.

Kittiläläinen Maarit Niskanen on maalannut jo useamman enkelitaulun. – Alku oli vaikea, mutta sitkeästi opetuksen ja ryhmän tuen avulla löysin tällaisen kasvottoman, persoonattoman enkelihahmon.
Kittiläläinen Maarit Niskanen on maalannut jo useamman enkelitaulun. – Alku oli vaikea, mutta sitkeästi opetuksen ja ryhmän tuen avulla löysin tällaisen kasvottoman, persoonattoman enkelihahmon.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Limingan taidekoulun oppilastyönäyttelyssä tänä keväänä käynyt saattoi todeta, että koulussa ei ole vietetty hiljaiseloa edes korona-aikana.

Kuvataiteilija, maalauksen opettaja Hannu Lukin kertoo olevansa tyytyväinen oppilaidensa aikaansaannoksiin, vaikka takana onkin hänen sanojensa mukaan hurja vuosi.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.