Kolumni

Ihanaa hyg­gei­lyä vai julmaa nyrk­kei­lyä – ko­ro­na-ai­ka on tehnyt monista ko­deis­ta pahoja paik­ko­ja

-

Koronaepidemia sulkee ihmiset koteihinsa. Harrastukset ja kyläily ovat jääneet vähiin ja etätyö pitää jatkuvasti kotona, kun koronaepidemiassa eletään aiempaa tiukempien rajoitusten olosuhteissa.

Kodeissa on hyvä  tilaisuus harrastaa mielipuuhia, loikoilla sohvalla, leikkiä lasten kanssa, lukea kirjoja ja katsella draamoja suoratoistopalveluista.

Ruokatarvikkeet voi tilata suoraan netistä, joten kauppaankaan ei tarvitse välttämättä lähteä. Kotiruokaa voi valmistaa yhdessä perheen kanssa samalla, kun opettaa lapsille leipomista ja vihannesten pilkkomista.

Mikäs on hyggeillessä. Illaksi voi sytyttää tunnelmavaloja, askarrella joulukortteja ja juoda iltateetä kynttilän valossa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut