Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Hy­vin­voin­ti­alueil­le tar­vi­taan ni­ko­tii­ni­vie­roi­tuk­sen tu­ki­pal­ve­lu­ja – vain pieni osa on­nis­tuu lo­pet­ta­maan tu­pa­koin­nin ker­ta­yri­tyk­sel­lä ilman tukea

Jotta kaikilla kunnilla olisi tasavertaiset mahdollisuudet tarjota tukea nikotiiniriippuvuudesta eroon haluavalle kuntalaiselle, pitäisi Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueelle perustaa nikotiinivieroitusyksikkö. Se toimisi hoitoyksikkönä, tarjoaisi koulutusta ja konsultaatiotukea koko hyvinvointialueelle.

Neljä kymmenestä tupakoitsijasta yrittää lopettaa tupakoinnin joka vuosi. Vain pieni osa onnistuu lopettamaan tupakoinnin kertayrityksellä ilman tukea.

Tupakasta vieroitukseen ja vieroitusoireiden hallintaan on olemassa runsaasti tehokkaita keinoja ja menetelmiä. Käypä hoito -suosituksen mukaan terveydenhuollon ammattilaisten pienikin tuki auttaa tekemään lopettamispäätöksen ja lisää onnistumisen todennäköisyyttä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut