Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Hyviä, pahoja ja rumia – pa­ran­nus alkaa it­ses­täm­me

Skandaaleita, levottomuuksia, sotia, hirmuvaltaa ja rikollisuutta. Tätä me saamme todistaa uutisista ja lööpeistä, joista aiheutuu monille vain ahdistusta ja turhautumista siitä, mihin suuntaan ihmiskunta on oikein nyt menossa, ja että asiat eivät ole kuin ennen. Mutta kun katsoo historiankirjoja, niin eikö sieltäkin löydy täsmälleen juuri sitä samaa, mistä media meille juuri nyt tällä hetkellä kertoo?

Ihmiset eivät ole tältä osin muuttuneet sitten alkuaikojensa. Silti ihmiset, jotka tekivät nämä asiat, eivät näe tehneensä omasta mielestään mitään väärää, ja täten vain silkkaa tietämättömyyttään.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut