Oulun SDP pudotti hyvän ää­ni­po­tin saaneen Niina Ket­tu­sen eh­do­kas­lis­tal­ta – "He­rät­tää ky­sy­myk­sen ar­vos­te­taan­ko te­ke­mis­tä­ni puo­luees­sa"

Kettunen kertoo saaneensa paljon tukea ja yhteydenottoja myös yli puoluerajojen tilanteen takia. SDP:n piirijohdon mukaan asiaan ei liity draamaa, vaan listasta halutaan mahdollisimman tasapainoinen.

SDP:n Oulun piiri nimesi viikonlopun kokouksessaan ehdokkaat ensi vuoden eduskuntavaaleihin. Jonkinlaisena yllätyksenä voi pitää sitä, että ensikertalaisena Oulun valtuustoon ja Pohteen aluevaltuustoon viime vuonna valitun Niina Kettusen nimi puuttuu listalta.

Häntä esitti ehdolle Oulun Työväenyhdistys. Piirihallituksen tekemässä ja kokoukselle lauantaina esittämässä listassa Kettusen nimeä ei ollut.

Kettunen sanoo olevansa sekä hämmentynyt että pettynyt, ettei häntä kelpuutettu ehdolle eduskuntaan.

– Tein asiasta somevideon viikonloppuna, ja se on kerännyt kymmeniätuhansia katsomiskertoja.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä