Poliisi ajoi keskiviikkoiltana Oulussa takaa huumeissa liikenteeseen lähtenyttä moottoripyöräilijää.
Tapahtumat alkoivat Koskelantiellä kello 23 jälkeen, kun partio huomasi ylinopeutta ajavan motoristin. Mies päästeli kuudenkympin alueella yli satasta.
Poliisi antoi pysäytysmerkin, mutta kuski lähti ajamaan pakoon. Poliisi seurasi moottoripyörää, jonka nopeus nousi jopa 140 kilometrin tuntinopeuteen kuudenkympin alueella.
Pako jäi lyhyeksi miehen kaaduttua. Hän ei kuitenkaan luovuttanut vaan lähti karkuun juosten, mutta huonolla menestyksellä. Kiinnioton jälkeen poliisikoira paikansi myös huumeita sisältävän nyssäkän, jonka mies oli heittänyt paon aikana maastoon.
Mieheltä löydettiin myös luvaton kaasuase.
Paon saldona poliisi kirjasi rikosilmoituksen törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta ja lievästä ampuma-aserikoksesta.