Hur­lum­hein tyly päätös – AC Oulu teki Val­kea­kos­kel­la kolme maalia, mutta ne eivät riit­tä­neet edes pis­tee­seen: "Kova pet­ty­mys"

Julius Körkön, 17, liigauran avausosuma oli vierasjoukkueelle laiha lohtu.

AC Oulun Ashley Coffeyn ilta ei ollut tylsä. Hyökkääjä viimeisteli kaksi maalia, mutta epäonnistui pelin toisessa rangaistuspotkussaan.
AC Oulun Ashley Coffeyn ilta ei ollut tylsä. Hyökkääjä viimeisteli kaksi maalia, mutta epäonnistui pelin toisessa rangaistuspotkussaan.
Kuva: Jussi Rämä

Liiga, Haka–AC Oulu 4–3 (1–0)

Yksi voitto voisi kääntää joukkueen kurssin.

Yllä olevaa hokemaa kuulee usein palloilupiireissä, kun joukkue kyntää pohjamudissa. Mantra perustuu ajatukseen, jonka mukaan yksikin onnistuminen voisi avata tappioiden taustalla olevan takalukon.

Väittämässä piilee ainakin osatotuuden siemen, mutta AC Oulun tapauksessa kurssin kääntämiseen tarvitaan perjantaisen Valkeakosken-vierailun perusteella muutakin kuin vain yksi onnistuminen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä