Tilasin alkukesän sesonkiin tarvitsemani melontatossut ruotsalaiselta nettikauppiaalta, joka ohjeisti kokovalinnassa ottamaan numeroa pienemmät, jos jalkaterän mitta sattuu kahden numeron välille. Tein ohjeen mukaan, ja jalkateräni pituus 270 millimetriä ohjasi valitsemaan kokonumeron 41. Se oli toinen virhe.
Tossut saapuivat muutamissa päivissä 24. toukokuuta, ja asianmukaisesti sovitettuani ohuen sukan kanssa jouduin toteamaan, että oikea koko olisi sittenkin ollut 43. Kyseisen kauppiaan osalta palautuksesta vastaa asiakas. Osoitteen tarkistuksen jälkeen paketti lähti Ruotsiin takaisin Postista lähetettynä osoitteellisena pakettina, hinta noin 23 euroa. Se oli kolmas virhe.
Yli kuukauden ja lukuisten selvittelyjen jälkeen ja paketin seurannan mukaan kauppias ei ollut saanut lähetystä, joka oli Postin toimesta ohjattu jonnekin noutopisteeseen oikean osoitteen sijaan.
Viiden tunnin jonotus OmaPostin kautta Postin chattiin 1.7. ja kolme eri yhteyttä sinne aikakatkaisuineen ei tuonut mitään lisäselvitystä asiaan, mutta osoitti Postilta suurta välinpitämättömyyttä ongelmien ratkaisuissa. Talletin chat-keskustelut vastaisen varalle, kuten Postikin.
Postin lähetti soitti seuraavana päivänä ennalta ilmoittamatta ovikelloa palautuslähetykseni kainalossaan, ja Postilta tuli myös netissä tyytyväisyyskysely, johon kohteliaasti vastasin. Rahaa minulta on kulunut jo yli sata euroa, aikaa kuusi viikkoa ja käsissäni on edelleen samat liian pienet tossut.
Posti ei ota minkäänlaista vastuuta paketista, jota se ei ole toimittanut annettuun osoitteeseen, ja joka kaikissa paketin papereissa lukee. Kauppias taasen ei nouda palautuksia noutopisteistä tai agentuureilta, jonne Posti ne jostakin syystä toimittaa. Paketin lähettäjä ei voi vaikuttaa siihen, mihin paketti päätyy. Kauppias ei voi hyvittää eikä vaihtaa tossuja oikean kokoisiin ennen kuin se saa ensin lähettämänsä takaisin.
Niin, mikä oli se ensimmäinen virhe? Tietysti tilaaminen ulkomailta nettikaupasta.
Kirjoitin nämä varoituksena nettikaupan ja sen ongelmienkin kasvaessa. Sovittamista vaativat vaatteet ja kengät eivät minusta oikein sovellu nettikauppaan. Kaupan purkaminen, palautukset ja vaihdot kannattaa selvittää huolellisesti.
Olen tässä tapauksessa antanut ajan kulua, ja ensin sekä myyjälle että Postille useita tilaisuuksia korjata virheensä asiakaspalvelussa. Siihen ne eivät ole kyenneet, joka lienee neljäs virhe.
Esko Junno
Oulu