Oulu: Katso, mistä löytyy Oulun seit­se­män ou­doin­ta muis­to­merk­kiä

Väkivaltarikokset: Hei­nä­pään tapon yritys oli miehen ja naisen välinen vä­ki­val­tai­nen riita

Valmistuneet: Katso am­mat­tiin val­mis­tu­nei­den ni­mi­lis­to­ja

Mainos: Tilaa tästä Kaleva Digi + Lauantai 15,90 €/kk

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Huol­to­var­muus edel­lyt­tää tekoja – lä­hi­ruo­ka­huol­toa uh­kaa­vat yhä ene­ne­väs­sä määrin hait­tae­läi­met

Näinä aikoina on puhuttu ja kirjoitettu paljon Suomen ja maailman ruokahuollosta ja -varmuudesta. Teot asian suhteen ovat jääneet täysin puuttumaan.

Olen 1946 syntynyt pientilan kasvatti. Tiedän ja elin senaikaisen ruokahuollon ja huoltovarmuuden.

En usko, että ilman sitä uskoa ja intoa, jonka sodanaikainen ruuan niukkuus vanhemmissamme aiheutti, meistä tuon ajan lapsista olisi ollut Suomen vaurastuttajiksi 50-, 60- ja 70-luvuilla.

Tilat olivat pieniä, mutta navetat tuottivat maitoa ja lihaa, vesistöt kalaa, pellot viljaa ja juureksia.

Tänään luonnonsuojelun nimissä kohta kaikki on kannattamatonta tai ympäristölle vaarallista. Ekovihreät puhuvat jopa ruuan tuonnista lentokoneilla maailmalta.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.