Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Huol­to­ase­mia sul­je­taan, uk­ko­par­la­ment­te­ja uhkaa näi­vet­ty­mi­nen

Uutislähetyksissä on kerrottu huoltoasemien lakkauttamisista. Niin kutsuttuja ukkoparlamentteja uhkaa näivettyminen. On syytä olla huolissaan.

Ikäihmisillä, naisilla ja miehillä, on henkisiä ja kulttuurisia tarpeita, joita ei pidä unohtaa. Työtä on tehtävä muun muassa yksinäisyyden poistamiseksi.

Aito läsnäolo ihmisten välisessä vuorovaikutuksessa on varteenotettava mahdollisuus yksinäisyyden suitsemiseksi. Kulttuuriset ja henkiset tarpeet tyydyttyvät pitkälti taiteen ja luovan toiminnan myötä sekä keskustellen.

Luovuutta esiintyy eri tavoin aina siellä missä ihmisen on mahdollista ilmaista itseään aitona ja syvällisesti, ja jonka kautta avautuu tie kaltaisuutemme ymmärtämiseen ennalta määrittämättömällä tavalla.

Luovuuden hedelmät ovat ikään kuin liikennemerkkejä ja opasteita syvemmälle sisäiseen maailmaamme, ja mahdollistavat siten luovuuden jakamisen kautta ihmisten välisen ymmärryksen kasvun.

”Kaipaan lisää matalan kynnyksen kohtaamispaikkoja yksinäisyyttään poteville, jonne he ovat mietteineen tervetulleita."

Kosketuksin syntyy muotoa tai värejä, josta sukeutuu taide- tai jokin muu teos. Ihminen kaltaisuudessaan on ”uniikki taideteos”. Ihmisillä on myös voimakas tarve ilmaista itseään puhumalla.

Mikäli emme voi ilmaista tunteitamme puhumalla, voimme koskettaa toisiamme hyvässä tarkoituksessa fyysisesti. Koskettaminen on aina sidoksissa kulloiseenkin hetkeen, läsnäoloa. Siksi se on arvokas ja ainutkertainen mahdollisuus, kontakti toiseen ihmiseen. On kuitenkin ihmisiä, joille koskettaminen tai kosketetuksi tuleminen on vaikeaa. Hipaisukin voi auttaa.

Luova toiminta aktivoi omanarvontunnetta sekä lisää toiveikkuutta. Herkkyys sisäisen maailmansa havainnointiin kasvaa. Tekemisen ja onnistumisen ilo kulkevat käsi kädessä. Luovuudessa ei ole kyse niinkään osaamisen taidoista vaan heittäytymisestä; uskalluksesta.

Kaipaan lisää matalan kynnyksen kohtaamispaikkoja yksinäisyyttään poteville, jonne he ovat mietteineen tervetulleita. Esson-baarien ukkoparlamentit ovat oiva esimerkki sosiaalisten verkostojen muodostumisista, joille sopivat puitteet mahdollistavat kokoontumiset. Sikäli on harmillista, että luontevat kohtaamispaikat vähenevät huoltoasemien lakkauttamisten myötä.

Tapani Kurttila

kuvanveistäjä, Lapua/Ii