Hu­ma­lai­nen mön­ki­jä­kus­ki "huusi ja räy­hä­si" talon pihalla Kemissä – mukana kirves ja puuk­ko­ja

Lapin poliisilaitos kertoo kemiläisen poliisipartion saamasta tehtävästä, jossa humalainen mies oli käyttäytynyt uhmakkaasti sekä ajanut humalassa mönkijällä. Teot tapahtuivat myöhään perjantai-iltana.

Hätäkeskukseen yhteyttä ottanut ilmoittaja kertoi pihaansa mönkijällä saapuneesta miehestä, joka oli alkanut "huutaa ja räyhätä" ja joka vaikutti olevan humalassa. Mies oli ilmoittajan mukaan ajellut Kemin keskustasta pohjoiseen sijaitsevaa Savolaisenkatua pidempäänkin kilvettömällä mönkijällä, ja hurauttanut siitä ilmoittajan tiluksille.

Mönkijäkuski ehätti poistua paikalta räyhäämästä ennen poliisin tuloa. Partio kuitenkin tavoitti epäillyn, joka oli poliisin kertoman mukaan silminnähden päihtynyt.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä