HS-gal­lup: Ko­koo­mus ja SDP yhä kär­jes­sä, RKP putosi kan­na­tuk­ses­sa kris­til­lis­de­mo­kraat­tien alle

Kyseessä on HS:n mukaan ensimmäinen kerta sitten loppuvuoden 2010, kun RKP:n suosio jää kristillisdemokraatteja heikommaksi.

Helsinki

Kokoomus on säilyttänyt asemansa suosituimpana puolueena Helsingin Sanomien mielipidemittauksessa ja SDP on edelleen kakkosena.

Kokoomuksen kannatus oli 21,7 prosenttia ja nousu 0,3 prosenttiyksikköä. SDP:n kannatus laski saman verran ja oli 20,5 prosenttia.

Kolmantena oli perussuomalaiset 18 prosentin kannatuksella.

Pienten puolueiden keskuudessa tapahtui muutos, kun kristillisdemokraattien kannatus nousi suuremmaksi kuin RKP:n. Kristillisdemokraattien kannatukseksi mitattiin 4,3 prosenttia ja RKP:lle 3,8 prosenttia.

Kyseessä on Helsingin Sanomien mukaan ensimmäinen kerta sitten loppuvuoden 2010, kun RKP:n suosio jää kristillisdemokraatteja heikommaksi.

Kannatusmittauksen toteutti tutkimusyhtiö Verian.

Mittaukseen haastateltiin joulu- ja tammikuussa 2 450 ihmistä. Virhemarginaali on noin 2,0 prosenttiyksikköä suuntaansa suurimpien puolueiden kohdalla.

Anna-Maja Henrikssonin luotsaama RKP jää kannatuksessa nyt kristillisdemokraattien taakse.
Anna-Maja Henrikssonin luotsaama RKP jää kannatuksessa nyt kristillisdemokraattien taakse.
Kuva: Eelis Berglund / Lehtikuva
Ilmoita asiavirheestä