His­si­työ­maa myl­ler­tää Iso-Syö­tet­tä – Ala­mä­ki­pyö­räi­li­jöil­le uusi tuo­li­his­si on "aivan eh­do­ton"

Iso-Syötteen tuolihissi kulkee korkeimmillaan noin kymmenessä metrissä. Hissi-investoinnin uskotaan tuovan merkittävän lisän koko alueen matkailuun.

Iso-Syötteen rinteet ovat nyt myllerryksessä. Koneet jylläävät maastoa ja uuden tuolihissin ylä- ja ala-asemat ovat jo pystyssä. Pysäköintialueella on paketoituna hissin tuolit. Syksyllä kausi avataan uudella hissillä.

Hiihtokeskuksen operatiivinen johtaja Mikko Terentjeff on viettänyt pitkiä päiviä hankkeen parissa. Hissi-investoinnin uskotaan tuovan merkittävän lisän koko alueen matkailuun. Kesämatkailun kasvu mahdollistaa aikanaan myös uusia investointeja.

Nyt Terentjeff katselee tyytyväisenä töiden edistymistä hissityömaalla.

– Kesä–heinäkuun vaihteessa isoimmat työt pitäisi olla tehtynä ja kaikki pylväät pystytettyinä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä