Hie­ta­saa­ren ti­hei­kös­sä kasvaa Hirven klaani ja puhuva metsä – Teat­te­ri Saagan pol­ku­vael­lus­esi­tys upottaa miet­ti­mään omaa osaansa luon­nos­sa

Kahdeksan etapin mittainen esitys SISIN kutsuu aistimaan runkoja, varpuja ja kasvustoa.

Kesytetyt? Polkuvaellusesityksen Domestikaatio-nimisellä etapilla yleisö kohtaa kummallisissa kodinomaisissa hommeleissa Palokärjen (Satu Kinnunen), Tiaisen (Niina Kuokkanen), Jäniksen (Anniina Kirstinä) ja Ketun (Elina Paavola).
Kesytetyt? Polkuvaellusesityksen Domestikaatio-nimisellä etapilla yleisö kohtaa kummallisissa kodinomaisissa hommeleissa Palokärjen (Satu Kinnunen), Tiaisen (Niina Kuokkanen), Jäniksen (Anniina Kirstinä) ja Ketun (Elina Paavola).
Kuva: Jarmo Kontiainen

Oululainen Teatteri Saaga johdattaa yleisönsä metsäpolulle, yli kaatuneiden puunrunkojen, läpi ylivuotisten maatuneiden lehtien, kääpien ja varpujen joukkoon. Ympärillä leijuu kosteus sateen ja ukkosen jäljiltä.

Polun varrella tulee vastaan eri etappeja, mystisiä ja myyttisiä hahmoja, maagista musiikkia ja ihmisen kokoisia eläimiä.

"Minä olen vettä, vedestä tullut.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä