Hie­ta­saa­ren his­to­rial­li­nen Han­na­lan huvila on kau­pan – "O­do­tus on, että lo­pul­li­nen hinta on ihan eri lu­ke­mis­sa, kun dead line lä­hes­tyy"

Vuonna 1859 valmistunut arvorakennus on merkittävä kulttuurihistoriallinen kohde ja silloisen vauraan huvila-alueen portti. Alihintaan kaupat eivät synny.

Hyväkuntoinen Hannala on kulttuurihistoriallisesti merkittävä kohde.
Hyväkuntoinen Hannala on kulttuurihistoriallisesti merkittävä kohde.
Kuva: Maiju Pohjanheimo

Oulun Hietasaaressa sijaitseva Villa Hannala -huvila on myynnissä. Kauppaan sisältyy myös tontin vuokraoikeus.

Hannalan omistaa Oulun aikuiskoulutuskeskus (OAKK), jonka puolestaan omistaa Oulun kaupunki. Kaupunginhallituksen konsernijaosto asettui myynnin kannalle tammikuussa 2020. Tässä välissä aktiivisia myyntipyrkimyksiä ei ole ollut.

– Kiinnostusta ja joitakin tunnusteluja, OAKK:n toimitusjohtaja Aarno Rantapelkonen sanoo.

Nyt huvila on kaupan julkisesti, joten tarjouksen voi jättää kuka vain kiinnostunut.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä